Najnowsze artykuły

Tanie spodnie na każdą okazję - jakie...

Wybór tanie spodnie może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy poszukujemy czegoś, co będzie zarówno stylowe, jak i funkcjonalne. Odpowiednie spodnie...

Czytaj Więcej

Planowanie wydatków

Podstawą optymalnego zarządzania domowym budżetem jest rozsądne, umiejętne planowanie wydatków. Notowanie wartości paragonów i rachunków to jednak zbyt mało. Największym wyzwaniem jest mądre rozdysponowanie środków, które mamy do dyspozycji. To już nasz drugi artykuł o domowym budżecie, tym razem skoncentrujemy się na tym, jak planować wydatki. Zajmiemy się także tym, jak gromadzić oszczędności. Przypuszczalnie jest to nie tylko najbardziej istotna część prowadzenie własnych i rodzinnych finansów, ale także część najbardziej trudna. Pokażemy Ci od czego powinieneś zacząć. Pokażemy Ci, że podejście do tworzenie domowego budżetu może być bardzo różne.

Od czego zacząć planowanie wydatków?

Aby dobrze zarządzać domowym budżetem nie wystarczy tylko spisywać paragony. Najtrudniejszym zadaniem, które nas czeka to ustalenie, na co uzyskane dochody powinniśmy przeznaczyć. Jest to zadanie, którego nie warto odkładać na później, za przegląd dochodów i wydatków najlepiej jest zabrać się od razu. Jeżeli nigdy przedtem nie zapisywałeś swoich wydatków, jest to bardzo dobry moment, aby zacząć to robić. Jeśli masz już pewną wiedzę na temat tego, na co przeznaczysz swoje pieniądze, możesz od razu dokonać przeglądu swoich finansów. Aby tego dokonać: sprawdź swoje stałe dochody – chodzi nam tutaj o pensję, emeryturę, rentę oraz wszystkie inne środki, które regularnie otrzymujesz każdego miesiąca. Swoje wydatki podziel na stałe i zmienne.

Sprawdź jak to wygląda w stosunku do dochodów.

Dokonując analizy swoich wydatków, postaraj się ustalić, jaką część swoich dochodów musisz przeznaczyć na opłaty, a jaka jest zmiennymi kosztami utrzymania. Do wydatków stałych, które musimy ponosić co miesiąc należą nie tylko opłaty za media i czynsz, ale także na przykład rata kredytu. Dobrze byłoby, gdyby stosunek tych stałych wydatków do miesięcznych dochodów nie przekraczał 50%. W razie, gdy pojawią się problemy finansowe, ograniczenie tych kosztów będzie raczej bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Do zmiennych wydatków należą te, które każdego miesiąca są innej wysokości. Do tych wydatków możemy zaliczyć te, które przeznaczamy na zakup żywności. Jeśli co miesiąc takich wydatków mamy najwięcej, to nasz budżet jest mocno elastyczny. A to oznacza, że w razie pogorszenia się sytuacji finansowej, pewne wydatki będziemy mogli ograniczyć. Łatwiej jest zrezygnować z zakupu na przykład ulubionej kawy czy ciastek, płacenia czynszu nie unikniemy.

Cechy dobrego budżetu

W poprzednim artykule poświęconym domowemu budżetowi pokazaliśmy, jakie zasady powinniśmy zastosować tworząc poszczególne kategorie wydatków. To indywidualność, prostota i uczciwość. Takie cechy powinien posiadać także przygotowany przez nas budżet. Powinien być prosty, zrozumiały i czytelny. To cechy, które są szczególnie ważne, gdy tworzymy swój pierwszy w życiu budżet. Oczywiście powinien być to budżet indywidualny, gdyż nie ma jednej uniwersalnej klasyfikacji wydatków. Budżet musi być także realny, inaczej nie dasz rady go zrealizować.

Próbowałeś już najnowszego smaku piwa Somersby To naprawdę letnie orzeźwienie, które warto zasmakować.