Wybór tanie spodnie może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy poszukujemy czegoś, co będzie zarówno stylowe, jak i funkcjonalne. Odpowiednie spodnie...
Czytaj WięcejAby zużywać mniej wody - porady jak oszczędzać skutecznie
Bardzo poważną pozycje w domowych wydatkach stanowią opłaty za wodę. Roczne wydatki na wodę w 4-osobowej rodzinie mogą sięgać nawet 2000 zł. Zdaniem jednak wielu ekspertów odpowiednio gospodarując można o kilkadziesiąt procent rachunki te zmniejszyć. Rozsądnie gospodarując ze zdziwieniem zauważymy po upływie roku, że w portfelu została nam całkiem spora suma. W naszym artykule pokażemy Wam jak możecie w swoich domach zmniejszyć ilość zużywanej wody, co pozytywnie wpłynie również na środowisko. Sposoby, które Wam proponujemy nie obniżą komfortu Waszego życia, oczywiście pod warunkiem, że podejdziecie do nich rozsądnie.
Co zrobić, aby zużywać mniej wody?
Oprócz rachunków za ogrzewania i energię elektryczną w większości gospodarstw domowych są również rachunki za wodę. Z roku na rok są one coraz wyższe, wzrastają zwłaszcza koszty ponoszone na podgrzewanie wody. Pokażemy Wam, jak możecie rachunki te obniżyć:
- Weź prysznic zamiast kąpieli w wannie – aby napełnić wannę do pełna musimy zużyć mnóstwo wody, jeśli chcemy oszczędzać, zamiast kąpieli powinnyśmy brać prysznic. W ten sposób na jednej tylko kąpieli zaoszczędzimy kilka złotych.
- Podczas mycia zębów pamiętaj o tym, aby zakręcić kran. Jest to nawyk, który naprawdę warto w sobie wyrobić, aby niepotrzebnie nie zużywać wody. W ciągu miesiąca możemy dzięki temu zaoszczędzić od kilku do nawet kilkunastu złotych.
- Wymień uszczelki w kranie – kran, z którego non stop kapie woda, może nas sporo kosztować. W skali miesiąca nasze rachunki mocno wzrosną. Naprawdę więc warto dbać o to, aby wszystkie rury, krany i spłuczki były szczelne.
- Jeśli chodzi o spłuczkę w toalecie, to na rynku dostępne są dzisiaj takie, w których możliwa jest regulacja strumienia wody. Warto zastanowić się czy nie opłaca się wymienić starej spłuczki na właśnie taką. Oszczędności mogą wynieść kilka, a nawet kilkanaście złotych w ciągu miesiąca.
- Zastanów się czy nie warto kupić zmywarki. Zmywarka zużyje znacznie mniej wody niż my, gdy będziemy zmywać ręcznie. Zmywarka może zużywać do 30% mniej wody, ale pod warunkiem, że będziemy z niej korzystać w sposób ekonomiczny i rozsądny. Nie ma sensu włączanie zmywarki, która nie jest pełna. Warto też zawsze wybierać te programy, które oszczędzają nie tylko wodę, ale także prąd. Dzięki zmywarce możemy w skali miesiąca zaoszczędzić kilkanaście złotych.
- Nigdy nie pierz, gdy pralka jest wypełniona tylko częściowo. Przy praniu panuje podobna zasada, jak przy korzystaniu ze zmywarki. Można prać oszczędnie tylko wtedy, gdy bęben pralki będzie całkowicie zapełniony. Mniej energii i wody zużywają specjalne programy do odświeżania ubrania. Niektóre pralki mają również programy, które trwają krótko i pozwalają na oszczędzanie zarówno wody, jak i energii elektrycznej. Stosując się do naszych porad, miesięcznie zaoszczędzisz kilka złotych.
- Osoby, które są właścicielami domów rodzinnych z ogrodem powinny nauczyć się zbierać deszczówkę i wykorzystywać ją do podlewania kwiatów i warzyw - w ciągu miesiąca można zaoszczędzić kilka złotych, niestety tylko wtedy, gdy nie ma suszy.
- Jest wiele osób, które do rozmrażania mięsa czy innych zamrożonych produktów używają wody. W ten sposób tracą w ciągu miesiąca kilka złotych. Zamiast więc trzymać mrożonki pod bieżącą wodą, lepiej wyjmować je odpowiednio wcześniej i rozmrażać w lodówce.
- Jeśli masz w domu baterię z dwoma kurkami do ciepłej i zimnej wody, rozważ jej wymianę na jednouchwytową. Aby ustawić optymalną temperaturę w takiej baterii wystarczy przekręcić uchwyt. Jest to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale przede wszystkim pozwalające na oszczędzanie wody. Wymieniając baterie zaoszczędzimy kilka złotych miesięcznie.