Najnowsze artykuły

Kaufland prosi klientów o wsparcie dla...

Kaufland regularnie udziela pomocy potrzebującym, współpracując z organizacjami charytatywnymi, aby skutecznie docierać z wsparciem tam, gdzie jest...

Czytaj Więcej

Prowadzimy domowy budżet

Budżet jest podstawą nie tylko finansów państwa, ale także naszych osobistych i rodzinnych. Dla wielu osób domowy budżet kojarzy się przede wszystkim z nieprzyjemnym i żmudnym spisywaniem wszystkich wydatków. Okazuje się jednak, że nie zawsze skojarzenia te muszą być negatywne. Przynajmniej przez jakiś czas każdy z nas powinien spisywać swoje wydatki i zestawiać je ze swoimi dochodami. Dzięki temu nie tylko dowiemy się, jaki koszty ponosimy na utrzymanie, ale też w jaki sposób rozsądnie zaplanować wydawanie swoich pieniędzy. W naszym pierwszym artykule z serii tych poświęconych domowemu budżetowi skupimy się nad kwestią spisywania wydatków i przydzielania ich do poszczególnych kategorii. W artykule znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci sporządzić własne zestawienie dochodów i wydatków. W następnych artykułach zajmiemy się tworzeniem budżetu i planowaniem wydatków. Przyjrzymy się także aplikacjom specjalnie stworzonym do tego, aby ułatwić zarządzanie domowym budżetem.

skarbonka

W jakim celu warto stworzyć domowy budżet?

Zestawienie miesięcznych dochodów i wydatków to podstawowe narzędzi, które umożliwi nam kontrolowanie naszych wydatków. Wiele osobom wydaje się, że jest to tylko zbieranie rachunków i paragonów oraz planowanie jak wydać każdą złotówkę. Okazuje się jednak, że domowy budżet jest narzędziem, które ma wiele zalet i jest przy tym niezwykle praktyczne: Dzięki niemu poznamy swoje zwyczaje zakupowe.  Dokonując rzetelnej analizy swoich wydatków dowiemy się, na co najczęściej wydajemy pieniądze. Dzięki tej wiedzy poznamy zarówno swoje dobre, jak i złe zwyczaje, na przykład regularne wydawanie pieniędzy na drobiazgi, które nie są nam potrzebne, picie kawy czy jadanie na mieście. Budżet pomoże nam ustalić skąd biorą się nasze problemy z wydatkami. Dzięki niemu uda nam się zoptymalizować swoje wydatki. Jeżeli z naszych analiz wynika, że więcej wydajemy niż zarabiamy, przyjrzymy się swoim stałym  i zmiennym wydatkom i sprawdźmy, która kategoria generuje największe koszty. Taka analiza pozwoli na znalezienie oszczędności, a mimo to nie nastąpi drastyczny spadek jakości naszego życia. Będziemy też mogli spokojnie planować swoje następne wydatki – budżet oparty jest nie tylko na wydawaniu, ale także na planowaniu, na co zamierzamy wydać pieniądze. Znając swoje przyzwyczajenia łatwiej nam będzie podjąć decyzję o tym, na co przeznaczymy swoje dochody. Wreszcie też będziemy mogli dowiedzieć się, co dzieje się z naszymi pieniędzmi. Wiedza pozwoli poczuć się nam bezpieczniej, swoje aktualne i przyszłe wydatki będziemy mogli planować bez strachu. Spisujemy swoje wydatki Nim zaczniemy planować wydatki, poznajmy swoje zwyczaje zakupowe. Będzie to proste, gdy zaczniemy systematycznie spisywać wszystkie wydatki. Minimum przez miesiąc powinniśmy zbierać wszystkie paragony i rachunki. Możemy zapisywać je na kartce, w telefonie, w komputerze.  Uwzględnijmy także stałe wydatki. Każdy wydatek powinniśmy opisać. Koniecznie zapiszmy datę, kwotę, miejsce i kategorię wydatku. Wydatki możemy spisywać każdego dnia, możemy robić to raz w tygodniu lub raz w miesiącu. Jak często będziemy to robić – zależy tylko od nas. Najłatwiej jest spisywać wydatki codziennie, ale szybko może nam zabraknąć chęci. Zapisywanie raz w tygodniu czy raz w miesiącu jest wygodne, ale musimy pamiętać, aby nie wyrzucić żadnego paragonu.