Najnowsze artykuły

Kaufland prosi klientów o wsparcie dla...

Kaufland regularnie udziela pomocy potrzebującym, współpracując z organizacjami charytatywnymi, aby skutecznie docierać z wsparciem tam, gdzie jest...

Czytaj Więcej

Zarządzanie domowymi wydatkami

Zarządzanie domowymi finansami polega na stworzeniu domowego budżetu i kontrolowaniu wydatków. Taka strategia pozwoli nam czuć się bezpiecznie. Dzięki niej będziemy mogli również planować następne wydatki. Stworzenie budżetu to jednak zbyt mało, konieczne jest także systematyczne kontrolowanie wydatków i sprawdzanie, czy nie przekroczyliśmy wcześniej ustalonego limitu. W naszym ostatnim artykule z serii tych poświęconych domowemu budżetowi postanowiliśmy się skupić nad tym, w jaki sposób można śledzić domowy budżet. Przyjrzeliśmy się nie tylko tym tradycyjnym, ale również nowoczesnym sposobom czyli aplikacjom umożliwiającym zarządzaniem finansami. Szczególną uwagę zwróciliśmy na wybrane programy umożliwiające spisywanie wydatków i sporządzanie budżetu. Więcej uwagi poświęciliśmy aplikacjom mobilnym.

Jak tradycyjnie śledzić swoje wydatki?

Wśród tradycyjnych sposobów śledzenia wydatków wyróżniamy dwie metody: kalendarza i systemu kopert. Są to bardzo proste, ale jednocześnie skuteczne, sprawdzone przez wiele osób sposoby na kontrolowanie wydatków. System kopert jest metodą stosunkowo starą, która pozwala na nie tylko śledzenie, ale także na planowanie swoich wydatków. Metoda ta polega na tym, że odkładamy gotówkę (to bardzo ważne!) w podpisanych kopertach na konkretne cele. Z uwagi na coraz większą popularność płatności dokonywanych kartami debetowymi i kredytowymi, metoda ta cieszy się coraz mniejszą popularnością. Jak to działa? Pieniądze, którymi dysponujemy w danym miesiącu przypisujemy do odpowiednich kategorii (na przykład na żywność, na rachunki, na ubrania), ustaloną kwotę wkładamy do oddzielnej koperty. Koperty podpisujemy według poszczególnych kategorii. Zapisujemy także kwotę przypisaną do danych wydatków. Do tak przygotowanych kopert sięgamy po pieniądze zawsze wtedy, gdy potrzebujemy ich na konkretne wydatki. Stosując system kopert w każdej chwili możemy sprawdzić, ile pieniędzy pozostało nam jeszcze na daną kategorię wydatków. Generalnie powinniśmy się trzymać zasady, że nie przenosimy pieniędzy z jednej koperty do drugiej – jeśli w danym miesiącu wydaliśmy wszystkie pieniądze, które przeznaczyliśmy na przykład na przyjemności, to znaczy, że nie stać już nas na nie. My uważamy, że w wyjątkowych sytuacjach tę możemy trochę od tej ostatniej zasady odstąpić. Jeśli skończyły nam się środki na żywność, a pozostały te przeznaczone na przyjemności, to naszym zdaniem możemy przenieść odpowiednią kwotę, aby pokryć najpilniejsze wydatki. Warto zmianę zanotować na kopertach, ułatwi nam to śledzenie zmian. Takie zmiany starajmy się jednak robić tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach. W następnym miesiącu postarajmy się stworzyć lepszy, bardziej przystający do realiów naszego życia budżet. Metoda kopert ma zarówno zalety, jak i wady. Na pewno przyda się, gdy chcemy nauczyć dzieci jak zarządzać domowym budżetem, Plusem tej metody jest to, że mamy bardzo dużą kontrolę nad swoim wydatkami. Wadą jest to, że wszystkie płatności musimy dokonywać gotówką.

kalendarz

Metoda kalendarza

Początek jest taki sam: zaczynamy od określenia ilości pieniędzy, które w danym miesiącu mamy do dyspozycji. Od tej kwoty odejmujemy stałe opłaty i rachunki. Pozostałe środki dzielimy przez liczbę dni w miesiącu. Kwota, która wyjdzie nam z tych wyliczeń stanowi dzienny limit wydatków. Jeżeli w danym dniu wydamy mniej pieniędzy niż pierwotnie zakładaliśmy, nadwyżkę możemy przenieść na dzień następny. Ale zasada ta nie obowiązuje w drugą stronę – gdy dzisiaj wydamy więcej niż zakładaliśmy, jutro nasz budżet będzie mniejszy. Przygotowany kalendarz możemy sobie wydrukować i umieścić w miejscu, w którym będzie widoczny dla wszystkich domowników. Zaletą metody kalendarza jest to, że umożliwia ona dużą kontrolę wydatków. Za wadę można uznać to, że określona kwota jest ściśle przypisana do danego dnia, a nie do konkretnej kategorii. Inne plusy to: poniesione dotychczas wydatki możemy szybko zweryfikować, nie musimy tworzyć skomplikowanego budżetu.

Aplikacje do zarządzania budżetem

Obecnie możemy korzystać z nowoczesnych aplikacji ułatwiających zarządzanie domowym budżetem. Pozwalają one nie tylko na notowanie wydatków, ale także na analizowanie. Dzięki tym aplikacjom (a jest ich naprawdę mnóstwo) możemy stworzyć budżet i sprawdzać jak przebiega jego realizacja. Programy te powinny umożliwiać kompleksowe zarządzanie domowym budżetem. Bardzo dobrze byłoby, gdyby po uruchomieniu aplikacji naszym oczom ukazał się stan naszych finansów, wydatki, które dotychczas ponieśliśmy oraz stopień realizacji budżetu. Bardzo często robiąc duże zakupy na jednym paragonie mamy wydatki z różnych kategorii. Dobra aplikacja przeznaczona do zarządzania domowymi finansami powinna umożliwiać podzielenie pojedynczego wydatku na kilka. Powinna również automatycznie przypisać właściwe kwoty do odpowiednich kategorii.